Avoimet työpaikat  -  19.5.2026

Rekry | US-patenttiasiamiesharjoittelija (kemia)

Oletko sinä etsimämme uusi US-patenttiasiamiesharjoittelija? Etsimme vastavalmistunutta tai opintojensa loppuvaiheessa olevaa kemian alan opiskelijaa, joka on kiinnostunut urasta tieteen ja innovaatioiden parissa. Lue lisää:

Laine IP Oy etsii motivoitunutta ja huolellista US-patenttiasiamiesharjoittelijaa kasvavaan tiimiinsä. Tämä on erinomainen mahdollisuus vastavalmistuneelle tai opintojensa loppuvaiheessa olevalle kemian alan opiskelijalle, joka on kiinnostunut urasta tieteen, oikeuden ja innovaatioiden rajapinnassa.

Tehtävässä työskentelet kokeneiden patenttialan ammattilaisten kanssa tukien yhdysvaltalaisten patenttihakemusten laatimista ja käsittelyä. Saat käytännön kokemusta immateriaalioikeuksista ja opit syvällisesti, miten huipputeknologisia keksintöjä suojataan kansainvälisesti.

Mitä etsimme

  • Vastavalmistunut tai pian valmistuva kemian alan osaaja (BSc, MSc, PhD tai vastaava).
    Suomalaisesta yliopistosta valmistuneilta vaaditaan vähintään maisterin tutkinto.
  • Yhdysvaltain kansalaisuus on pakollinen.
  • Vahvat analyyttiset taidot ja tarkkuus.
  • Erinomainen suullinen ja kirjallinen viestintätaito.
  • Kyky oppia nopeasti sekä työskennellä itsenäisesti ja osana tiimiä.

Mitä tarjoamme

  • Kilpailukykyisen palkkauksen ja edut.
  • Rakenteistetun koulutuksen kohti U.S. Patent Agent -pätevyyttä.
  • Mentorointia kokeneilta IP-alan ammattilaisilta.
  • Mahdollisuuden työskennellä monipuolisten teknologioiden ja asiakkaiden parissa.
  • Tukevan ja yhteistyöhön kannustavan työympäristön.
  • Hyvät mahdollisuudet ansiotason kasvuun.

Jos haluat hyödyntää tieteellistä osaamistasi konkreettiseen vaikuttamiseen immateriaalioikeuksien kautta, haluamme kuulla sinusta.

Lähetä CV:si ja hakemuskirjeesi US-tiimin vetäjälle Mark Scottille: mark.scott@laineip.fi


Laine IP Oy on perustettu vuonna 1979, ja siitä on kasvanut yksi johtavista immateriaalioikeusalan toimistoista. Yrityksellä on yksi Suomen suurimmista kemian alan tiimeistä sekä Pohjoismaiden suurin US-patenttitiimi. US-tiimi perustettiin vuonna 2010, ja siihen kuuluu nykyisin seitsemän ammattilaista, joista viisi on rekisteröityjä US-patenttiasiamiehiä. Tiimi tarjoaa kannustavan työympäristön ja vahvan mentoroinnin.